Кметът на Пловдив Здравко Димитров определи темата за екологията и опазването

...
Кметът на Пловдив Здравко Димитров определи темата за екологията и опазването
Коментари Харесай

Кметът Здравко Димитров: Усилията на пловдивчани ще са напра...

Кметът на Пловдив Здравко Димитров дефинира тематиката за екологията и опазването на градската среда в Пловдив като настояща и даже мъчителна. По думите на градоначалника, без значение какъв брой техника и човешки запас впряга Община Пловдив в почистването, главният замърсител в градската среда се оказват жителите. Точно за това кметът изясни, че колкото по-развито е самосъзнанието на пловдивчани, толкоз по-чист и привлекателен ще бъде и градът. 

" Община Пловдив поставя неимоверни старания да отговори на европейските критерии за запазване на околната среда. Въпреки това постоянно има какво още да се желае и направи ", безапелационен беше Димитров. По думите му, в годините обратно тематиката за градската екология не е била предпочитана за предходните администрации.

" Освен Пловдив наоколо има и две други общини. Само на два километра по права линия от нас не престават да горят печки с твърдо гориво, а на няколко места на Околовръстното се продават въглища ", сподели Здравко Димитров. Кметът разясни, че дори  градът да надскочи себе си в опазването на околната среда, в случай че прилежащите общини също не поемат курс към понижаване на замърсяването на въздуха във всичките му форми, напъните на локалната администрация няма да дадат стремежи резултат. 

Димитров изрично съобщи, че той и екипът му постоянно са отворени за всички сходни начинания, срещи, планове и диспути по тематиките за възстановяване на градската среда и екологията. Кметът заявява безапелационното си желание да продължи да работи в тенденция подобряването на качеството на живот в Пловдив, което пък е директно подвластно от ограничението на замърсяването и вярното ръководство на отпадъците. 

В самия завършек на своето послание градоначалникът подсети, че въпреки и екологията да е обичана тематика на " една избрана, дребна група хора ", която обича да се изрича като последна инстанция, това е проблем, който касае всички жители и всички би трябвало да бъдат дейни в разрешаването му. " Аз съм пловдивчанин и ще остана да пребивавам в Пловдив. Темата е настояща за всички нас и тя би трябвало да е предпочитана за всеки, който назовава Пловдив собствен дом. Само по този начин ще реализираме резултатите, към които имам вяра, че се стремим ", приключи Здравко Димитров. 

 

Ангел Стоев, регионален шеф на Пловдив:
Биете камбаната по доста значим проблем


Поздравления за прелестната самодейност на вестник " Марица " и " Хермес Медиа " сервира и регионалният шеф на Пловдив Ангел Стоев. Той счита, че с организирането на тази галерия се бие камбаната и се приканва към публично внимание по един доста значим за жителите на Пловдив проблем - по какъв начин да създадем града по-чист. 

" Беше казано, че Община Пловдив поставя неимоверни старания в тази тенденция, само че аз смятам, че тези старания не са  достатъчни от позиция на актуалните условия. И по-важното е, че не са добре структурирани. Какво имам поради? В града имаме задоволително контейнери за боклуци. Дали са ситуирани на най- верните места - може би. Извозват  ли се постоянно - можем почти да се съгласим, само че имаме и контейнери за разделно събиране на боклуци. Но какъв е тласъкът на жителите да събират отпадъците настрана? На процедура - няма. В момента такса битови боклуци се дефинира на база данъчната оценка на парцелите. Как това подтиква живеещите да събират отпадъците настрана? ", попита Стоев ръководещите града.

И изясни, че Общината с контейнерите за разделно събиране на отпадъците прави работа на 12-13% съзнателни жители на Пловдив, които изхвърлят разделно. " Останалите просто изхвърлят. Така че вниманието на Общината би трябвало да бъде ориентирано към този проблем ", безапелационен е Стоев. 

Според него другото значимо нещо е по какъв начин възпитаваме хората в Пловдив във връзка с разделното събиране на отпадъците. Според Стоев би било добре Общината да работи интензивно с Регионалното ръководство по образованието и децата в учебните заведения да бъдат възпитани в този дух, тъй като, когато ги възпитаме като дребни, те ще бъдат съзнателни жители и като огромни, сподели в словото си губернаторът на Пловдив. И добави, че в този смисъл изложбата е напълно навременна. 

 

Анести Тимчев, зам.-кмет по екология:  
Едва 400 тона боклуци се събират разделно
 



 

Всеки жител на град Пловдив, който " продуцира " боклуци, отделя единствено по 13 стотинки дневно за обработката им. Това значи към 90 стотинки на седмица за всеки. За един месец това са стойности, по-малко от една кутия цигари, пресметна зам.-кметът по екология Анести Тимчев. И акцентира, че в това време Общината обработва над 500 тона боклуци дневно и към 170-180 хиляди тона годишно. " Няма Община в света, която да може да се оправи с казуса сама и по този метод. Неимоверни са  усилията на Общината, с цел да промени това. В същото време единствено 400 тона разделно събрани боклуци ", сподели Тимчев. Той изясни, че не е допустимо да се оправим с казуса, в случай че всички ние не хванем този въпрос в ръцете си, в случай че сами не променим държанието си, в случай че не станем образец за децата към нас. " Ако не ги научим какво да вършат, ще оставим и след нас на тези, които не са родени, замърсен град. Не може да се случи! ", сподели Тимчев.

Зам.-кметът по екология благодари на вестник " Марица " за концепцията, която дава с акцията, и за всяка помощ, която оказва на локалната администрация. Продължаваме да работим по този въпрос и ви давам обещание аз, персонално, че Община Пловдив ще поставя всички старания градът да бъде прелъстителен, хубав и чист ", добави Тимчев.

 

Руси Чернев, основен редактор на " Марица ":
Ако не сме удовлетворени по какъв начин се чисти градът, да цапаме по-малко


Като виновни и обичащи града си хора, ние във вестник " Марица " от дълго време предизвикваме полемики за качеството на въздуха, опазването на околната среда и подобряването на изискванията за живот в Пловдив. И тъй като в сходни диспути постоянно сочим с пръст Общината и институциите, че не си правят работата, тази година взехме решение да сложим нов фокус на полемиката - отговорността, която всеки от нас носи към опазването на околната среда.

Вярваме, че решение има, само че триумфът в това начинание зависи от напъните на всички ни - Общината, институциите, бизнеса и жителите на Пловдив.

Каква е обстановката през днешния ден?

Всяко година човечеството генерира над 2,2 милиарда тона боклуци. Само в Пловдив те са над 170 000 тона. В последното столетие стремежът да се използва и има от ден на ден и повече се трансформира в главен мотор на развиването и житейския разцвет. В резултат, фрапантно се усили темпото, с което използваните и към този момент ненужни движимости се трансформират в отпадък. Ако продължаваме по този начин, напълно скоро няма да ни стигнат и две планети, с цел да съберем отпадъците си.

Необходима е смяна и тя няма да пристигна със Зелената договорка,  Парижкото съглашение за климата или заповеди от горната страна. Промяната е допустима, в случай че се случи във всеки от нас. 

Да, Общината е дебитор в дейностите по опазването на околната среда - с това, че не построи съгласно първичния проект екологичния ​завод в Шишманци, с това, че към момента не е основала ефикасна система за разделно събиране на боклука. Вярваме, че рано или късно администрацията ще извърши тези свои задължения. 

Когато това стане обаче, идва ред на нас, жителите. Време е всеки да реши дали не може да генерира по-малко боклуци. Истината е, че може. Просто би трябвало да поставяме повече старания и да променим някои от навиците си. Време е да се замислим дали в действителност е пристигнало време за следващата промяна на дрешника, нужна ли ни е всичката храна, която купуваме, нужни ли са ни разните софтуерни джаджи, с които задръстваме домовете си. И в последна сметка, поставяме ли задоволително старания, с цел да събираме отпадъците разделно.

Спомням си едно изявление с скитник на сътрудника Костадин Аршинков отпреди няколко години. Коцето пита: „ Васко, къде се миеш? ”. А клошарят дава отговор: " Ами виждам да не се мацам ”. Та и ние можем да вземем образец от клошаря Васко и да цапаме по-малко, в случай че желаеме градът ни да е по-чист.

Вярваме, че смяна е допустима, в случай че всички действаме дружно и поставяме старания всеки ден! Първото нещо, което би трябвало да създадем, е да приказваме доста по-активно по казуса. За да увлечем за идеята не 200 или 2000 души, а най-малко 200 000 пловдивчани.

Смятаме, че акцията на " Марица " и " Хермес Медиа " е добра стъпка в тази посока. От експозицията всеки ще научи по нещо за дребните стъпки, с които можем да реализираме огромната цел.

Благодарим на всички, които се включиха в изложбата, и се надяваме нейните послания ще доближат до сърцата и мозъците на пловдивчани и да ги създадат част от зеления тим на „ Марица ”.

 
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР